Aby zobaczyć opis zdjęcia, wystarczy najechać na niego myszą.

Walther P38


Walther P38


Pistolet P 38 powstał pod koniec lat trzydziestych w celu zastąpienia znajdującego się od czasów I wojny światowej pistoletu P 08 i był wynikiem rozstrzygnięcia dwuetapowego konkursu rozpisanego przez dowództwo armii niemieckiej. W pierwszej fazie konkursu Fritz Walther zaproponował powiększoną wersję pistoletu PP, który był używany w policji. Konstrukcja ta nie zdobyła jednak uznania czynników wojskowych i do drugiej tury Walther przystąpił z całkowicie nową, bardzo nowoczesną jak na owe czasy konstrukcją nazwaną początkowo Walther AP (Armeepistole), a potem Walther HP (Heerespistole). Zdobył on uznanie i został wprowadzony do uzbrojenia w roku 1939 jako P 38.

Pistolet P 38 działał na zasadzie wykorzystania krótkiego odrzutu lufy i był ryglowany za pomocą niesymetrycznego rygla, obracającego się w płaszczyźnie pionowego. Powrót zamka zapewniały dwie symetryczne, równoległe sprężyny powrotne. P 38 posiadał kurek zewnętrzny (co było standardem w konstrukcjach dużych pistoletów w owym czasie) oraz mechanizm samonapinania, co znacznie zwiększało prędkość oddania pierwszego strzału. Należy pamiętać, że o ile dzisiaj jest to rozwiązanie standardowe to w latach miedzywojennych niewiele pistoletów je posiadało (nie miały go tak popularne modele jak Colt M1911, Browning HP czy Tokariew TT). Pistolet posiadał bezpiecznik skrzydełkowy znajdujący się na lewej ścianie zamka zabezpieczający przed strzałem przypadkowym, będący jednocześnie zwalniaczem kurka (zabezpieczenie broni powodowało automatyczne zwolnienie kurka bez oddania strzału) oraz wewnętrzny bezpiecznik zabezpieczający przed strzałem przedwczesnym (uniemożliwiał oddanie strzału przed całkowitym zaryglowaniem przewodu lufy) Ciekawym elementem był wskaźnik naboju w postaci sworznia wysuwającego się obok szczerbinki po wprowadzeniu naboju do komory nabojowej. Pistolet Walther P 38 był zasilany z magazynka jednorzędowego zawierającego 8 nabojów kalibru 9 mm Parabellum (9mm x 19).

Dane taktyczno-techniczne:
Kaliber: - 9 mm
Długość broni: - 218 mm
Długość lufy:- 124 mm
Masa broni z pełnym magazynkiem: - 0,99 kg
Prędkość pocz. pocisku: - 330 - 350 m/s (w zależności od modelu naboju)
Celownik: - stały, wyskalowany na 50m
Pojemność magazynka: - 8 naboi

Nowoczesna i niezawodna konstrukcja pistoletu P 38 spowodowała, że jest on produkowany do dzisiaj i pod nazwą Walther P-1 jest używany jeszcze w niektórych pododdziałach Bundeswehry. Praktycznie jedyną zmianą było zastosowanie szkieletu ze stopu lekkiego zamiast stalowego (w celu zmniejszenia masy broni).



Powrót



Autor: Razorblade