Aby zobaczyć opis zdjęcia, wystarczy najechać na niego myszą.

P-35p (VIS)


Pistolet VIS wz. 35 (produkcji polskiej)


Pistolet VIS był konstrukcją polską, ale do wybuchu wojny wyprodukowano go w ilości 40000 egzemplarzy na potrzeby Wojska Polskiego natomiast po zajęciu Polski przez wojska niemieckie i przejęciu Fabryki Broni w Radomiu oraz dokumentacji technicznej Niemcy wyprodukowali około 350000 sztuk pistoletów VIS z przeznaczeniem dla Wehrmachtu. Z tego względu uważam, że broń ta zasługuje na opis w tym miejscu.

Pistolet VIS został skonstruowany został przez Piotra Wilniewczyca i Jana Skrzypińskiego na przełomie lat 1930 i 1931. Broń uzyskała patent nr 155567 w roku 1932 i po drobnych modyfikacjach wynikających z wniosków czynników wojskowych (po przeprowadzonych próbach) została wprowadzona do uzbrojenia pod oznaczeniem 9 mm pistolet VIS wz. 1935.

Pistolet VIS posiadał typową konstrukcję z tego okresu, bronią wyjściową podczas konstruowania tej broni był pistolet Colt 1911A1 i pistolety Browninga. Działał na zasadzie krótkiego odrzutu lufy z ryglowaniem poprzez wahadłowy ruch tylnej części lufy, poruszającej w płaszczyźnie pionowej. W przedniej części zamka zastosowano łożysko ślizgowe, które zmniejszyło luzy (problem występujący do dziś w pistolecie Colt 1911) i poprawiło celność broni. VIS posiadał podwójny system zabezpieczenia przed strzałem przypadkowym: bezpiecznik skrzydełkowy umieszczony na lewej stronie zamka oraz bezpiecznik chwytowy. Dodatkowym zabezpieczeniem była możliwość ustawienia kurka na zaczepie zabezpieczającym. Pistolet wz. 35 strzelał nabojami 9 mm Parabellum i był zasilany z jednorzędowego magazynka o pojemności 8 nabojów. Pistolet VIS był jedną z najbardziej udanych konstrukcji tego typu broni, powstałych przed II wojną światową. Charakteryzował się bardzo dobrą celnością oraz dobrym wyważeniem.

Dane taktyczno-techniczne:
Kaliber:- 9 mm
Długość broni: - 200 mm
Długość lufy: - 120 mm
Masa broni z pełnym magazynkiem: - 1,120 kg
Prędkość pocz. pocisku: - 345 m/s
Celownik: - stały, wyskalowany na 50m
Pojemność magazynka: - 8 naboi

Pistolet VIS produkcji niemieckiej oficjalnie był oznaczony jako P-35p i wyposażony był w futerał z kieszenią na pojedynczy magazynek zapasowy (oryginalny VIS miał futerał z kieszeniami na dwa magazynki zapasowe). W miarę rozwijania się produkcji, szczególnie w końcowym okresie wojny (broń produkowano w Austrii aż do kwietnia 1945) stosowano uproszczenia technologiczne i zmiany konstrukcyjne m.in. montując uproszczony mechanizm powrotny i donośnik magazynka z pistoletu P 38. W sierpniu 1992 roku zakłady zbrojeniowe w Radomiu próbowały ponownie rozpocząć produkcję pistoletu VIS na rynek cywilny, ale przy żądanej cenie jednostkowej 1000 $ inicjatywa ta była z góry skazana na niepowodzenie.



Powrót



Autor: Razorblade