Aby zobaczyć opis zdjęcia, wystarczy najechać na niego myszą.

Panzerschreck

RPzB 54 - widok od tyłu


RPzB 54 - widok od przodu


Pancerzownica Panzerschreck w odróżnieniu od Panzerfausta była granatnikiem wielorazowego użytku, posiadającym pocisk o napędzie rakietowym. Panzerschreck pojawił się w 1943 roku jako ulepszona kopia amerykańskiej pancerzownicy Bazooka, która wpadła w ręce niemieckie podczas dostarczania do Związku Radzieckiego w ramach pomocy wojskowej. Podczas kopiowania broni wprowadzono wiele udoskonaleń m.in. zwiększono kaliber pocisku i udoskonalono układ odpalajacy.

Raketenpanzerbusche 43, bo tak brzmiała oficjalna nazwa broni (w skrócie RPzB43) składała się z rurowej wyrzutni z uchwytami i mechanizmem odpalającym. Przyrządy celownicze były umocowane z prawej strony rury wyrzutni i składały się z celownika w postaci ramki ze szczerbinką oraz regulowanej muszki. Mechanizm odpalający broni był elektryczny, wykorzystujący cewkę impulsową pobudzaną przez silne uderzenie bijnika, zwalnianego dźwignią spustową.

Pocisk kalibru 88 mm był napędzany silnikiem na paliwo stałe i miał oznaczenie RPzB 4322. posiadał dwie odmiany tzw. wersje letnią i zimową różniące się zastosowanym prochem, będącym elementem napędowym silnika. Pocisk posiadał zapalnik uderzeniony i głowicę kumulacyjną.

Obsługę pancerzownicy stanowiło dwóch żołnierzy: celowniczy i amunicyjny (który przenosił 5 pocisków). Ze względu na fakt, że pocisk na dystansie 3 m za wyrzutnią ciągnął za sobą warkocz gazów prochowych obsługa musiała stosować środki ochronne w postaci rękawic i maski na twarz. W celu rozwiązania problemów spowodowanymi gazami prochowymi nastepny model granatnika zaopatrzono w tarcze ochronną zamontowaną na rurze wyrzutni. Jednocześnie wprowadzono zmodernizowane granaty RPzB N Gr 4992 oraz zmodyfikowano przyrzady celownicze. Nowa wersja Panzerschrecka miała oznaczenie Raketenpanzerbusche 54 (RPzB 54). Kolejny model RPzB 54/1 miał zredukowaną długość wyrzutni i mniejszą masę.

Dane taktyczno-techniczne:
Kaliber pocisku: - 88 mm
Długość wyrzutni: - 1640 mm (1350 mm RPzB 54/1)
Ciężar wyrzutni: - 9,3 kg (RPzB 43); 10,7 kg(RPzB 54); 9,5 kg(RPzB 54/1)
Ciężar pocisku: - 3,25 kg
Przebicie pancerza: - 160 mm (odległość 100m, kąt 40 stopni)

Pancerzownice Panzerschreck znajdowały się na wyposażeniu kompanii ciężkiej batalionu piechoty.


Powrót


Autor: Razorblade