Aby zobaczyć opis zdjęcia, wystarczy najechać na niego myszą.

P640(b) (FN35GP - BROWNING HP35)


Pistolet P-640(p) - produkcji niemieckiej


Pistolet FN 35 GP był ostatnią konstrukcją Johna Browninga jaką opracował przed śmiercią w 1926 roku. Ponieważ oficjalnie został on zaprezentowany w 1935 roku znany jest pod oznaczeniem Browning Model 35 HP (high power - dużej mocy lub francuskie GP - grande puissance). Broń ta była używana w armii niemieckiej w okresie II wojny światowej pod oznaczeniem Pistole 640(b) i była bardzo popularna przede wszystkim ze względu na magazynek o dużej pojemności - 13 nabojów. Jest to zrozumiałe ze względu na fakt, że w początkowym okresie wojny jedynym uzbrojeniem oficera liniowego był właśnie pistolet i duża pojemność magazynka zapewniała stosunkowo dużą siłę ognia. W późniejszym okresie rola pistoletu zanikła ze względu na szerokie wykorzystanie pistoletów maszynowych.

Pistolet Browning HP pod wieloma względami była typową bronią okresu międzywojennego działającą na zasadzie krótkiego odrzutu lufy i ryglowany był przez przekoszenie lufy w płaszczyźnie pionowej. Pistolet posiadał kurek zewnętrzny oraz dwa zabezpieczenia: jednym był bezpiecznik skrzydełkowy umieszczony na lewej stronie szkieletu broni, a drugim ustawienie kurka na zębie zabezpieczającym. Oryginalny pistolet Browning HP produkcji przedwojennej posiadał celownik regulowany do 500 metrów i możliwość dołączania kolby-futerału natomiast pistolety produkowane w okresie wojny miały celownik stały ustawiony na 50 metrów i były wykończone dość prymitywnie. Charakterystyczną cechą tego pistoletu był wymienny magazynek dwurzędowy, zastosowany praktycznie po raz pierwszy w pistolecie samopowtarzalnym produkowanym seryjnie.

Dane taktyczno-techniczne:
Kaliber: - 9 mm
Długość broni: - 200 mm
Długość lufy: - 118 mm
Masa broni z pełnym magazynkiem: - 1,078 kg
Prędkość pocz. pocisku: - 350 m/s
Celownik: - stały, wyskalowany na 50m
Pojemność magazynka: - 13 nabojów

Pistolet Browning HP z niewielkimi zmianami konstrukcyjnymi jest produkowany do dzisiaj i używany w siłach zbrojnych ponad 50 krajów świata.



Powrót



Autor: Razorblade