Aby zobaczyć opis zdjęcia, wystarczy najechać na niego myszą.

MP 28.II


MP 28.II bez magazynka


Pistolet maszynowy MP 28.II był w zasadzie niewiele zmodernizowanym MP 18.I w którym zmieniono konstrukcję iglicy i sprężyny powrotnej. Główną zmianą w stosunku do MP 18 było umożliwienie strzelania zarówno ogniem pojedynczym jak i ciągłym. Przełącznik rodzaju ognia był umieszczony w łożu ponad spustem i miał postać kołka przepychanego palcem na lewą lub prawą stroną broni. Wciśnięcie przełącznika z prawej strony powodowało strzelanie ogniem ciągłym, natomiast z lewej - ogień pojedynczy. Zabezpieczenie broni realizowano poprzez umieszczanie rączki zamkowej w wycięciu komory (broń zabezpieczyć można było tylko w tylnym - napiętym położeniu zamka). Drugim mocno zmienionym elementem był celownik pistoletu. W miejsce prostego celownika przerzutowego wprowadzono bardziej skomplikowany krzywkowy wyskalowany do 1000 metrów przypominający typowe w tamtym okresie celowniki karabinowe. Było to oczywiście przesadzonym zabiegiem, ponieważ w pistoletu maszynowego trudno trafić w cokolwiek z odległości większej niż 200 m ( a i na takim dystansie raczej dzieje się to przypadkiem). Jest to spowodowane faktem, że konstrukcja pistoletu maszynowego z zamkiem swobodnym i stałą iglicą powoduje uderzanie bloku zamka (o dużej masie - ryglowanie masą zamka) w tylną ściankę komory nabojowej, co powoduje drganie broni w momencie strzału. Do tego można dodać krótką lufę i słabe własności balistyczne typowego naboju pistoletowego (niewielka prędkość i masa pocisku - a co za tym idzie niezbyt płaski tor lotu).

Pistolet maszynowy MP 28 był produkowany głównie w zakładach w Herstal w Belgii (na podstawie licencji) oraz częściowo w fabryce w Suhl (wykupionej po pierwszej wojnie światowej przez Schmeissera dawnej fabryce Haenala). Większość produkcji odbywała się jednak za granicą Niemiec, bowiem obowiązywały jeszcze wówczas ograniczenia w produkcji broni na terenie Niemiec. Produkcję zakończono przed II wojną światową. MP 28 był szeroko używany w Ameryce Południowej oraz w trakcie wojny domowej w Hiszpanii w latach 1936-1937. Broń ta została w niewielkich ilościach wprowadzona do uzbrojenia w armii belgijskiej i policji portugalskiej.

Podstawowe dane taktyczno-techniczne MP 28.II:
Długość broni: - 813 mm
Długość lufy: - 199 mm (gwint 6-bruzdowy prawoskrętny)
Ciężar: - 4,2 kg
Kaliber: - 9 mm (amunicja typu 9 mm x 19 Parabellum)
Prędkość początkowa pocisku: - 365 m/s
Szybkostrzelność: - 500 strz./min
Przyrządy celownicze: - wyskalowane do 1000m
Zasilanie: - magazynki pudełkowe na 20, 32 i 50
(magazynek 50 nabojowy był rzadko używany ze względu na problemy ze sprężyną podajnika)

MP 28.II z magazynkiem 32 nabojowym

W początkowym okresie II wojny światowej pistolet maszynowy MP 28 był używany w armii niemieckiej obok nowocześniejszych konstrukcji jak MP 38, szczególnie w jednostkach Waffen SS. W późniejszych latach wykorzystywany był raczej w jednostkach tyłowych oraz formacjach policyjnych i ochronnych jak np. w służbach ochrony kolei. Broń cieszyła się dobra opinią żołnierzy - była prosta, trwała i niezawodna, boczne umieszczenie magazynka ułatwiało posługiwanie się nią w postawie leżącej. MP 28 doczekał się klonu w postaci brytyjskiego pistoletu maszynowego Lanchester .


Powrót


Autor: Razorblade