Aby zobaczyć opis zdjęcia, wystarczy najechać na niego myszą.

MG-08/15


Lekki karabin maszynowy MG 08/15


Podczas I wojny światowej rozwinęła nowa kategoria broni maszynowej, a mianowicie lekkie karabiny maszynowe (chociaż pierwsze wzory pojawiły się już wcześniej). W tym miejscu warto wyjaśnić, że pojęcie lekkiego karabinu maszynowego obejmuje w wielu językach również ręczne karabiny maszynowe (ang. light machine gun czy niem. Leichtes Maschinengewehr). W polskiej terminologii broni lekki karabin maszynowy jest to broń powstała przez przebudowę ciężkiego karabinu maszynowego (zmniejszenie masy, wymiarów, zastosowanie lżejszej podstawy) i jest to broń zajmująca pośrednie miejsce pomiędzy ckm i rkm.

Lekkim karabin maszynowy MG 08/15 powstał przez przebudowę ckm MG 08 poprzez zmniejszenie nieco wymiarów komory zamkowej, zastosowanie lżejszej chłodnicy o mniejszej pojemności (zachowano chłodzenie wodne) oraz dodanie kolby i chwytu z klasycznym językiem spustowym pod komora zamkową. Zasilanie broni odbywało się z parcianej taśmy o pojemności 100 nabojów, umieszczonej w pojemniku bębnowym, który był przłączany z lewej prawej strony broni. Podstawę broni zastąpił masywny dwójnóg mocowany do chłodnicy przy przedniej ścianie komory zamkowej

Początkowo (w okresie I wojny światowe) lkm stosowano w oddziałach piechoty w celu wspierania nacierających żołnierzy ogniem broni maszynowej, ponieważ ciężkie karabiny maszynowe nie były zbyt mobilne i nie nadążały za atakującymi. Wystarczy porównać ciężar MG 08 (64 kg z podstawą i wodą, a do tego jeszcze trzeba dodać wagę amunicji) z ciężarem lkm MG 08/15 (17,9 kg + amunicja to też w sumie niezbyt mało: każdy, kto w wojsku biegał ze znacznie lżejszym PK na pewno się ze mną zgodzi). W okresie II wojny światowe i bezpośrednio przed nią, gdy do uzbrojenia weszły lżejsze i lepiej dostosowane do tej roli konstrukcje, MG 08/15 został przekazany do oddziałów artylerii gdzie był stosowany do obrony stanowisk ogniowych (duża masa nie stanowiła tam większego problemu). Dla przykładu można podać, że w baterii armat lub haubic (holowanych) znajdowało się pięć sztuk lekkich karabinów maszynowych.

Podstawowe dane taktyczno-techniczne:
Kaliber: - 7,92 mm
Masa karabinu (z podstawą): - 17,9 kg
Długość karabinu: - 1320 mm
Szybkostrzelność: - 500-550 strz./min
Prędkość początkowa pocisku (ciężkiego): - 785 m/s
Celownik: - regulowany do 2000m

Powrót


Autor: Razorblade