X

Aby zobaczyć opis zdjęcia, wystarczy najechać na niego myszą.

Mauser wz.98


karabin Mauser wz.98


Karabinek Mauser wz.98

Karabin Mauser wz. 1898 powstał w celu zastąpienia karabinu Mauser wz. 1888, który znajdował się w uzbrojeniu Niemiec pod koniec XIX wieku. Podczas tworzenia broni wykorzystano ogólną konstrukcję zamka i amunicję wykorzystywane we wzorze 1988 oraz konstrukcję magazynka ze wzoru 1893 (produkowanego dla Hispanii). Karabiny Mauser różnych wzorów były w uzbrojeniu wielu państw w tamtym okresie m.in. Belgii, Hiszpanii, Turcji, Czechosłowacji, Szwecji i Jugosławii, również Polska miała na wyposażeniu karabiny i karabinki Mauser wz.98 oraz produkowała tę bron w Państwowej Wytwórni Karabinów w Warszawie i Fabryce Broni w Radomiu (opracowano również własny wzór karabinka oznaczonego wz. 29)

Karabin Mauser wz. 1898 był bronią powtarzalną z zamkiem czerotaktowym i magazynkiem mieszczącym 5 naboi typu 7,92mm x 57, który był umieszczony w łożu (nie wystawał on na zewnątrz broni i od spodu był zamknięty denkiem) na stałe i jego ładowanie odbywało się za pomocą łódki nabojowej lub pojedynczymi nabojami. Mauser był produkowany na potrzeby armii niemieckiej (nie licząc wzorów produkowanych na eksport lub produkcji w innych krajach na podstawie licencji) w kilku odmianach różniących się głównie długością lufy i drobnymi zmianami konstrukcyjnymi.


Inne wersje karabinu Mausera:

Karabin Mauser wz. 1898 był przeznaczony dla piechoty i posiadał długa lufę oraz prostą rączkę zamkową, broń posiadała wycior umieszczony w otworze pod lufą oraz miała możliwość zakładania różnego typu bagnetów.

Karabinek Mauser wz. 1898 był przeznaczony dla żołnierzy kawalerii, pododdziałów technicznych, artylerii i obsług broni maszynowej, podstawową różnicą było zastosowanie krótszej lufy, nakładki sięgającej aż do bączka przedniego i zakrzywionej raczki zamkowej. Bron nie posiadała wyciora ale przedniej dolnej części łoża umieszczono koźlik (element służący do zaczepiania karabinów podczas ustawiania je w tzw. kozły). Inne też było zamocowanie tylnego zaczepu pasa nośnego, które umożliwiało noszenie broni "na płasko" przez plecy.

Karabinek Mauser wz. 1898k został wprowadzony do uzbrojenia w 1934 roku na fali tendencji do wycofywania z użycia długich karabinów i stworzenia broni uniwersalnej dla wszystkich rodzajów wojsk. Konstrukcyjnie był bardzo podobny do karabinka wz. 98., ale posiadał wycior zamiast koźlika. Zwiększono także cięząr karabinka, aby uniknąć nadmiernego odrzutu jak we wzorze poprzednim.

Karabinek Mauser wz. 33/40 był jeszcze krótszą i lżejszą odmianą karabinka Mauser, przeznaczoną dla wojsk spadochronowych. Oparty był na kbk wz.98k w którym skrócono lufe tak aby długość nie przekroczyła 1 metra.

Podstawowe dane taktyczno-techniczne:
  kb wz.98      kbk wz.98        kbk wz.98k        kbk wz.33/40       
Kaliber:     7.92 mm
Długość broni     1250 mm 1100 mm 1100 mm 1000 mm
Długość lufy: 740 mm 600 mm 600 mm 500 mm
Masa broni: 4,1 kg 3,5 kg 3,9 kg 3,45 kg
Prędkośc pocz.poc.(lekki):      895 m/s 860 m/s 860 m/s 820 m/s
Szybkostrzelność praktyczna:      od 10 do 12 strz./min

Karabin (karabinek) Mauser wz.1898 był bronią o wysokiej jakości, celną i wytrzymałą jednak ze względu na niewielkie tolerancje współpracujących części wymagał dokładnego czyszczenia i konserwacji.


Powrót


Autor: Razorblade

Drogi uzytkowniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczac Ci coraz lepsze uslugi. By moc to robic prosimy, abys wyrazil zgode na dopasowanie tresci marketingowych do Twoich zachowan w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam czesciowo finansowac rozwoj swiadczonych uslug.

Pamietaj, ze dbamy o Twoja prywatnosc. Nie zwiekszamy zakresu naszych uprawnien bez Twojej zgody. Zadbamy rowniez o bezpieczenstwo Twoich danych. Wyrazona zgode mozesz cofnac w kazdej chwili.

 Tak, zgadzam sie na nadanie mi "cookie" i korzystanie z danych przez Administratora Serwisu i jego partnerow w celu dopasowania tresci do moich potrzeb. Przeczytalem(am) Polityke prywatnosci. Rozumiem ja i akceptuje.

 Tak, zgadzam sie na przetwarzanie moich danych osobowych przez Administratora Serwisu i jego partnerow w celu personalizowania wyswietlanych mi reklam i dostosowania do mnie prezentowanych tresci marketingowych. Przeczytalem(am) Polityke prywatnosci. Rozumiem ja i akceptuje.

Wyrazenie powyzszych zgod jest dobrowolne i mozesz je w dowolnym momencie wycofac poprzez opcje: "Twoje zgody", dostepnej w prawym, dolnym rogu strony lub poprzez usuniecie "cookies" w swojej przegladarce dla powyzej strony, z tym, ze wycofanie zgody nie bedzie mialo wplywu na zgodnosc z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.