Hydrierwerke Politz


Police - około 35 tys. miasto leżące w północno zachodniej Polsce nad rzeką Łarpią. W latach 1938-1945 działał jeden z największych zakładów w III Rzeszy - fabryka benzyny syntetycznej Hydrierwerke Poelitz. Do dziś można podziwiać jej ruiny.

Powstała ona w roku 1938 na skutek przeobrażenia zakładu Norddeutsche Mineralölwerke GmbH, który przetwarzał nie do końca zużyte paliwa okrętowe.
Przed wybuchem wojny przy budowie pracowali Niemcy i obywatele podbitej przez Hitlera Czechosłowacji. Po inwazji na Polskę i inne państwa do pracy wykorzystywano jeńców ujętych podczas prowadzenia działań wojennych. Do tego celu zbudowano w okolicy przyszłej fabryki wiele obozów pracy oraz o charakterze karnym. Zakład miał mieć imponujące jak na tamte czasy rozmiary - 1500 hektarów - teren ten zajmowały budowle nadziemne, podziemne, kanały z instalacją, rurami, ogromne silosy oraz studnie. Doprowadzono do fabryki kolej, aby mozliwy był transport paliw w głąb Rzeszy, a także aby sprowadzać komponenty potrzebne do procesu produkcji benzyny. Później zbudowano schrony przeciwlotnicze dla żołnierzy tu stacjonujących oraz dla ludzi nie będących jeńcami.
Teren ten wykorzystywano również do testowania niemieckiego "Wunderwaffe" - rakiety V-2.

Działalność fabryki w obliczu wojny musiała skutkować nalotami wroga. Udokumantowanych jest 15 nalotów, w tym naloty dywanowe. Bombardowania, szczególnie te ostatnie (wcześniej zniszczenia naprawiano) mocno zniszczyły zakłady. Dzieła zniszczenia dokończyli Rosjanie, którzy przyszli na te ziemie 26 kwietnia 1945 roku wyganiajać ostatnich Niemców i "wyzwalając" obozy. Podczas rocznego sprawowania przez nich władzy w Enklawie Polickiej, z ruin wywieźli dosłownie wszystko, co miało jakąkolwiek wartość. Jednak historycy mają nadzieję, że zalane wodą podziemia (sięgające po kilka pęter w dół) kryją jeszcze wiele tajemnic i zagadek.


Galeria fabryki


Autor: von Scheisse


Powrót